Úvěr

Úvěr je půjčka. Jedná se o finanční produkt, který přivádí dva subjekty do vztahu dlužník – věřitel. Cena za poskytnutí úvěru je úrok.

Příklad: Pan Čudlík by rád koupil dárek k narozeninám pro svou ženu. Nemá ale peníze. Ví, že v bance peníze jsou. Jde se zeptat, zda by mu nějaké nevypůjčili. Pan Reich, kterému banka patří, je dobrák. Půjčí Reichovi peníze, tedy poskytne úvěr. Aby na tom ale netratil, bude mu muset Novák vrátit o trošku víc. Žena má z dárku velikou radost.

« Zpět do kategorie

Co je rychlá půjčka:

Rychlá půjčka (někdy také SMS půjčka, finská půjčka nebo půjčka před výplatou) je stále oblíbenější alternativou ke klasické nebankovní půjčce.

Sjednává se online a peníze máte na svém účtu již následující den. Půjčky se nesplácí, ale vrací jednorázově, namísto úroku zaplatíte pouze poplatek za poskytnutí půjčky. K získání půjčky nepotřebujete ručitele.

Více o finské půjčce

Slovník pojmů

  • Věřitel

    Věřitel je subjekt, který půjčil dlužníkovi. Proč to udělal? Dlužník mu ve výsledku vrátí nejen vypůjčenou částku, ale i úrok. U rychlých půjček věřitelé úrok nevyžadují, dlužník však musí uhradit poplatek za poskytnutí půjčky.

  • Úrok

    Úrok jsou peníze, které zaplatí dlužník za to, že mu věřitel vypůjčil peníze.

Další pojmy