Úrok

Úrok jsou peníze, které zaplatí dlužník za to, že mu věřitel vypůjčil peníze.

Příklad 1: Pan Čudlík chtěl vždy mít vlastní restauraci. Aby si ji mohl otevřít, potřeboval ale peníze. Šel si vypůjčit půl milionu do banky. Otevřel si malou restauraci, zaměstnal skvělého kuchaře a jeho palačinky se staly slavnými po celém kraji. Brzy vydělal milion. Šel vrátit peníze do banky. Vrátil jim půl milionu a ještě 60 000 navíc za to, že mu vypůjčili. Těchto 60 000 je úrok.

Příklad 2: Pan Čudlík si každý měsíc šetří tisíc korun na dovolenou. Bojí se zlodějů, a proto si je dává do banky. Zatímco si spoří, banka peníze používá pro své obchody. Pan Čudlík je tak bance vlastně půjčil. Aby to bylo spravedlivé, až za pět let pan Čudlík pojede do Afriky, dostane od banky 2 000 navíc. Tyto 2 000 jsou úrok.

« Zpět do kategorie

Co je rychlá půjčka:

Rychlá půjčka (někdy také SMS půjčka, finská půjčka nebo půjčka před výplatou) je stále oblíbenější alternativou ke klasické nebankovní půjčce.

Sjednává se online a peníze máte na svém účtu již následující den. Půjčky se nesplácí, ale vrací jednorázově, namísto úroku zaplatíte pouze poplatek za poskytnutí půjčky. K získání půjčky nepotřebujete ručitele.

Více o finské půjčce

Slovník pojmů

  • Úvěr

    Úvěr je půjčka. Jedná se o finanční produkt, který přivádí dva subjekty do vztahu dlužník – věřitel. Cena za poskytnutí úvěru je úrok.

  • Věřitel

    Věřitel je subjekt, který půjčil dlužníkovi. Proč to udělal? Dlužník mu ve výsledku vrátí nejen vypůjčenou částku, ale i úrok. U rychlých půjček věřitelé úrok nevyžadují, dlužník však musí uhradit poplatek za poskytnutí půjčky.

Další pojmy