Úrok

Úrok jsou peníze, které zaplatí dlužník za to, že mu věřitel vypůjčil peníze.

Příklad 1: Pan Čudlík chtěl vždy mít vlastní restauraci. Aby si ji mohl otevřít, potřeboval ale peníze. Šel si vypůjčit půl milionu do banky. Otevřel si malou restauraci, zaměstnal skvělého kuchaře a jeho palačinky se staly slavnými po celém kraji. Brzy vydělal milion. Šel vrátit peníze do banky. Vrátil jim půl milionu a ještě 60 000 navíc za to, že mu vypůjčili. Těchto 60 000 je úrok.

Příklad 2: Pan Čudlík si každý měsíc šetří tisíc korun na dovolenou. Bojí se zlodějů, a proto si je dává do banky. Zatímco si spoří, banka peníze používá pro své obchody. Pan Čudlík je tak bance vlastně půjčil. Aby to bylo spravedlivé, až za pět let pan Čudlík pojede do Afriky, dostane od banky 2 000 navíc. Tyto 2 000 jsou úrok.

« Zpět do kategorie

Co je rychlá půjčka:

Rychlá půjčka (někdy také SMS půjčka, finská půjčka nebo půjčka před výplatou) je stále oblíbenější alternativou ke klasické nebankovní půjčce.

Sjednává se online a peníze máte na svém účtu již následující den. Půjčky se nesplácí, ale vrací jednorázově, namísto úroku zaplatíte pouze poplatek za poskytnutí půjčky. K získání půjčky nepotřebujete ručitele.

Více o finské půjčce

Slovník pojmů

  • Dlužník

    Osoba, která si od věřitele vypůjčila peníze. Brzy bude muset začít splácet. Za poskytnutí úvěru zaplatí úrok.

  • Pojištění platební neschopnosti

    Pojištění, které vás ochrání ve chvíli, kdy nemůžete splácet dluh.

Další pojmy